Blog

Szűrők

Karácsonyi cserebere az egészségért

A dúsan rakott, szépen terített, szeretteink által körülült asztal elengedhetetlen része a decemberi ünnepi időszaknak. Óriási öröm a karácsonyt úgy ünnepelni, az új évet úgy köszönteni, hogy a szív hálával van tele, a tányér pedig testet-lelket kényeztető jó falatokkal. Csak az a fránya elhízás, cukorbetegség, érrendszeri zavar ne lenne… Mert a szezon hagyományos ételeiben túl sok a zsír, túl sok a szénhidrát. Persze bátorság kell a családi, sőt, nemzeti tradíciókat felülírni, de érdemes.

Legelőször is érdemes azt tudatosítani, hogy az ünnepi menüsor rendíthetetlennek hitt elemei akkor rögzültek a kulturális emlékezetünkben, amikor a hétköznapokon egyébként nem került az asztalra rendszeresen hús, sütemény. Más kor volt. Ha fontos az egészségünk, akkor nem lehet azzal egyenlő az ünnep, hogy még többet, még gazdagabban eszünk, mint az év többi részében. Fogadja meg az Interfood néhány tippjét, amelyek segítségével bátran helyettesítheti az egyes fogásokat, vagy azok elemeit, egészségesebb hozzávalókkal anélkül, hogy le kellene mondania a megszokott hangulatról, ízekről.

„Vadat és halat, s mi jó falat”
Arany János nem a levegőbe beszélt… A zsíros húsok helyett mindenképpen érdemes különféle halakkal kísérletezni, és azokkal gazdagítani az ünnepi menüt – egészségesek, gyorsan elkészülnek, és messze nem csupán halászlé készülhet belőlük. Csirke, pulyka, nem zsíros kacsa: mind jó választás lehet, ha nem szeretnénk túl sok kalóriát bevinni. Ha a húsokat pácolással készíti, lényegesen kevesebb só hozzáadásával érhet el különleges ízeket, amit meg fog köszönni a szíve, ha pedig római tálban vagy sütőzacskóban süt, extra zsiradék hozzáadására sem lesz szüksége.

Melléje pedig…
Higgye el, a krumplin, rizsen túl is van élet! Párolt vagy sütőben sült zöldségek, akár a tél kedvenceiből is! Próbálta már például a sült céklát, a fűszeres sült zellert? Vagy ott a tök! De a borsó és kukorica is remek páros lehet. És miért ne lehetne a pecsenye alatt krémes sárgaborsó vagy lencse a krumplipüré helyett – még rántás/habarás sem kell beléjük. Friss saláta, savanyú káposzta, gyümölcsök a húsok kísérőjeként. Bátrabbaknak ott a köles, a bulgur, a kuszkusz! A szédítő lehetőségek akár tíz karácsonyi menüre is elegendő inspirációt adnak…

Az étkezések királynője: desszert
Naná, hogy belefér egy-két dúsabb darab! Arra azonban jó vigyázni, hogy ha szeret gyakran csipegetni, egészséges nassolnivalók legyenek a tányéron. A finom búzaliszt helyett süssön a magas élelmirost-tartalmú maglisztekkel vagy teljes kiőrlésű fajtákkal; ha egyszerre nehéz szívvel cserélné le a sütihez kellő teljes mennyiséget, váltsa kis az egészséges alapanyaggal legalább a hozzávaló egy részét. Cukor helyett édesítő, vajas krémek helyett könnyed túrós, joghurtos töltelékek, a legelszántabbaknak pedig sütemények, torták helyett friss ananász, sült alma, csokis mandula és pörkölt mogyoró…

Nedvesíteni a torkot
Az első rossz hír, hogy a finom ünnepi koktélok mind-mind hozzáadódnak a napi kalóriabevitelhez, vagyis észrevétlenül hizlalnak és nehezítenek el. A második rossz hír az, hogy a pálinka sem gyorsítja az anyagcserét, csak ellazítja a gyomor izomzatát, így könnyebbítve azt. Ha mégis a kellemes italok mellett döntene, minden pohár mellé igyon vizet is! A folyadékbevitelről egyébként sem szabad elfeledkezni, de az üdítők helyett jobb választás a víz és a (gyógy)teák fogyasztása, forralt bor helyett isteni lehet a hasonló fűszerezésű forralt almalé.

…és a lakomák után pár nappal az lehet a legjobb érzés, hogy semmit sem kell bánni…

Ez is érdekelheti

Amit a vajról tudni érdemes

Mióta a margaringyártás fellendült, és a margarin beférkőzött az otthonokba, a vaj használata ezzel egyidejűleg visszaszorult. Ennek legfőbb oka kétségtelenül a vaj ára, ami jóval magasabb, mint a margariné, de hátrányai közé tartozik az is, hogy hidegen nehezebben kenhető. A köznyelvben sokszor keveredik a két fogalom, gyakran szinonimaként használják a vaj és a margarin szavakat….