Blog

Szűrők

Édes kis semmiségek?

…néhány szem szaloncukor, egy marék a trendi pillecukorkából, az utánozhatatlan nagyi-féle ünnepi sütemény, az ínycsiklandó illatú, fahéjas-mézes bundába forgatott mandula az utcai árusnál… Halloweeni édességgyűjtés november elején (már nálunk sem ritka), Mikulás-csomag, adventi kalendárium, karácsonyi vásár, közös ünneplés az oviban, iskolában, lakoma hol az egyik unokatestvérnél, hol a másik nagymamánál…

Az egészségtudatos szülő a semmihez sem fogható, év végi ünnepi készülődés közepette némi szorongással is tekint az előtte álló napokra. Még néhány évtizeddel ezelőtt sem jelentettek ekkora fejtörést ezek az ünnepekkel zsúfolt hetek az édességet tekintve, mint mostanában. Gyermekeink asztalán nem volt mindennapos vendég a csokoládé, cukorka, teasütemény és egyéb nyalánkságok, kis túlzással „belefért”, hogy ilyenkor több jutott belőle. Ma a legkülönfélébb édességek vannak az év bármely szakában, minden pillanatban elérhető közelségben… Az ünnep meg ünnep maradt, valahogy „meg kell adni a módját”, engedni, „hadd örüljön a gyerek”… Az ellentmondás kész, feloldása a jól felkészült szülőre vár. Az Interfood összeszedett néhány szempontot, melyek segítségére lehetnek a megoldásban. Hadd legyen ez a mi Mikulás-csomagunk önnek!

1. Ha a gyermekei nehezen mondanának le a sok finomságról egyik pillanatról a másikra, lépésről lépésre alakítsa a szokásokat, akár néhány év alatt. Kezdetnek nem kevés, ha az ajándéknak szánt édességeket egészségesebb nassolnivalókkal helyettesíti. Magas kakaótartalmú csokoládé a tejes társa helyett, aszalt gyümölcs nyalóka gyanánt, natúr olajos magvak az agyoncukrozott zacskós termékek pótlására.

2. Több idővel vagy lelkesedéssel rendelkező anyukák megoldása lehet, ha saját maguk által készített csemegékkel lepik meg a gyerekeket és a kis barátokat. A szaloncukor készülhet datolyából, a gumicukor 100%-os gyümölcsléből. Némi utánajárás, kis elszántság – hiba nem lesz az örömben, az garantált!

3. Cukor nélkül is kedveskedhetünk! Ma már például számtalan olyan egzotikus gyümölcs érhető el a piacokon, amelyek még a sokat látott gyerekeknek is izgalmasak lehetnek: füge, kivi, papaya, mangó, licsi vagy gránátalma… Az apró játékok, a matricák, a csatok, a kisautók stb. pedig bármikor elterelik a figyelmet arról, hogy nem édesség az ajándék…

4. Tervezze meg tudatosan az ünnepi étkezéseket is! Ne feledje, hogy az egy nap elfogyasztott cukor mennyisége összeadódik! Ha jónak látja, beszélje meg a szélesebb családban, hogy ki milyen desszertet készít, így egymásra figyelve és összefogva lehetségessé válik, hogy legyenek könnyebb falatok is (esetleg reformsütemények), és azt is lehet egyeztetni, hogy nincs szükség minden vendégségben 5-6 -féle kínálnivalóra…

5. Ne feledje, hogy a gyerekek okosak. Bármit megbeszélhet velük, és amíg ön hitelesen képviseli a véleményét, aszerint él, ahogyan nekik tanítja, partnerei lesznek ebben az időszakban is. És azt se feledje, hogy ön kreatív ember, és senki nem mondhatja meg, hogyan kell ajándékoznia, főznie! Miért ne rejthetne a csomag/doboz mesét, közös főzőcskézést, korcsolyázást? Miért ne lehetne az ünnepi desszert egészséges alapanyagokból?

6. A máskor alkalmazott elvek a segítségére lesznek novemberben és decemberben is: válogassanak az asztalról, figyelmeztesse a gyerekeket, hogy egyenek lassan, sétáljanak egy jót minden nap, igyanak elegendő vizet, élvezzék a közös pihenést – az állandó evés nélkül is!

7. Végül kicsit gondolkodjon el elődeink bölcsességén: nem is olyan régen az advent, az ünnepre való készülődés jegyében, böjtöt is jelentett… Talán ezt is képviselhetnénk gyermekeink felé…

Ez is érdekelheti

Sajttál variációk

Az ünnepi nagy lakomák után jó egy kicsit megpihenni és a nehéz, hagyományos magyar húsos ételek helyett könnyedebb irányba terelni az étkezést néhány hétre. Ilyenkor jó szolgálatot tesznek a saláták, a szendvicsek, a müzlik, a joghurtok vagy éppen a sajttálak. Igen ám, de melyik fajta sajthoz mi illik a legjobban, melyiket mivel érdemes szervírozni? Egy…